Operace

Operace srdce je závažný, technicky náročný výkon. Proto předchází podrobné předoperační vyšetření zaměřené na obecné zásady předoperační péče a specificky zaměřené na dané onemocnění. Operace samotná probíhá v celkové anestezii = pacient spí. Mimotělní oběh používáme u většiny operací. Běžná doba operace je 3-4 hodiny. Po operaci je pacient , většinou ještě spící s umělou ventilací plic, přepraven na intenzivní pooperační pokoj, kde setrvá do stabilizace základních životních funkcí.
Před operací je každému pacientu zavedena cévka na usnadnění močení v pooperační době a zavedena kanyla do centrální žíly na aplikaci léků a infuzí.
 Pacient je o operaci informován přijímajícím lékařem a po operaci operujícím chirurgem o průběhu výkonu.

operace