Náhrada chlopní

Stále větší zastoupení ve spektru kardiochirurgických operací zaujímají operace chlopní. Důvodů je více. Jednak jsou to větší zkušenosti kardiochirurgických pracovišť, která jsou nyní schopna bezpečně operovat i pokročilé vady, které se dříve neoperovaly. Protože populace stárne, mnozí pacienti se dožijí degenerativních změn na chlopni a podstupují tak operaci. Zlepšené výsledky ale umožňují bezpečně operovat i málo symptomatické nemocné. U těch je krátkodobý i dlouhodobý efekt operace obvykle nejlepší.

Typy chlopní:

Biologické chlopně
Jsou obvykle buď z prasečího, nebo hovězího materiálu. Vzhledem k omezené trvanlivosti se doporučovaly nemocným nad 65 let věku. Se zlepšením technologie výroby se v posledních letech posouvá implantace biologických chlopní i do mladších věkových skupin (60 - 65 let).
Výhodou biologických chlopní je snadná implantace, a hlavně to, že není nutná trvalá antikoagulace. Riziko infekce zůstává podobné jako u mechanických chlopní. Hemodynamické vlastnosti závisí na typu chlopně a jsou od průměrných až po vynikající.

Mechanické chlopně
Obecně se používají pro pacienty mladší 65 let. K výhodám mechanických chlopní patří prakticky neomezená mechanická trvanlivost a snadná implantace. Nevýhodou je nutnost doživotně užívat antikoagulaci (Warfarin), riziko tromboembolických příhod, riziko infekce (umělý materiál v krevním proudu) a průměrné hemodynamické vlastnosti.