MAZE operace

Pacienty indikované k operaci srdce, pokud mají přidružené onemocnění fibrilace síní, léčíme chirurgicky současně s operací srdce takzvanou MAZE operací. Je to chirurgický postup rozčlenění srdečních síní na jednotlivé úseky, vytvoření MAZE - nebo-li bludiště pomocí radiofrekvenční energie, nebo působením chladu - kryosondou.

Nově zavádíme málo invazivní postup pro pacienty pouze s onemocněním fibrilace síní, bez přidruženého onemocnění srdce.
Jedná se o endoskopickou MAZE operaci. Dosud se chirurgicky FIS léčila jako přidružený výkon k jiným onemocněním srdce přístupem ze sternotomie. Endoskopicky prováděný MAZE výkon je málo invazivní operací bez sternotomie, prováděný na bijícím srdci, bez mimotělního oběhu. Endoskopický MAZE se již rutinně provádí na několika evropských pracovištích a v USA.K tomuto typu výkonu jsou indikováni pacienti s perzistující či permanentní fibrilací síní, zejména pacienti po neúspěšné katetrizační ablaci, nebo pacienti s velkou levou síní / obvykle > 50 mm /, kde jsou výsledky katetrizační ablace vždy velmi nejisté. Protože dosavadní postupy léčby fibrilace síní nejsou zcela uspokojivé a katetrizační ablace jsou mnohahodinové výkony s velkou expozicí RTG záření , snažíme se nabídnout alternativní postup o kterém jsme přesvědčeni, že bude přínosem pro naše pacienty.