Endoskopický odběr cévních štěpů

Mnoho pacientů je překvapených, když zjistí, že operace „bypassů“ (angl. bypass [bajpas] = přemostění) může znamenat dvě chirurgické procedury:

• primárně, chirurgie „bypassů“ zahrnuje použití zdravé cévy na „přemostění“ poškozené, nebo ucpané tepny na srdci.
  • druhá procedura je právě odběr zdravé cévy, nejčastěji žíly „Vena saphena magna“ z dolní končetiny nemocného, která je následně použita k vytvoření "bypassu".

Co je klasický odběr cévních štěpů?

Jak už zmíněno, před vytvořením bypassů, chirurg musí získat zdravou cévu z jiné části vašeho těla. To vyžaduje samostatný zákrok, na který přímo plynule navazuje samotná operace srdce. Cévní štěpy, které může chirurg využít:

• Vena saphena magna, žíla na vnitřní straně dolní končetiny, běžící od kotníku do třísla
  • Radiální artérie, tepna na předloktí, běžící od loketní jamky k zápěstí
  • Vnitřní prsní tepna, která je v hrudníku

"Velká saféna" se v kardiochirurgii vyžívá často. Klasický odběr této žíly znamená někdy jeden dlouhý řez od kotníku po tříslo. Odebraná céva se následně použije jako štěp, který chirurgové našijí na srdce k přemostění ucpané srdeční tepny.

Co je endoskopický odběr cévních štěpů?

Součané pokroky v technologii umožňují provézt tento zákrok novou, méně invazivní metodou, nazývanou „Endoskopický odběr cévních štěpů“ ( angl. EVH – Endoscopic Vessel Harvesting).
Tento postup umožnuje chirurgovi udělat na noze operovaného jeden krátký řez (cca 25mm) místo dlouhého řezu, to znamená menší poškození tkání a svalů při odběru cévy a snížení pooperačních komplikací spojených s klasickým odběrem (poruchy hojení rány, bolest).

Jak se endoskopický odběr cévy provádí?

Endoskop, speciální nástroj umožňující pohled do dutin, je připojen k digitální videokameře a vložen skrz malý otvor do nohy (ruky) operovaného. Endoskop chirurgovi umožňuje vidět cévu v noze (ruce) a odebrat ji s minimálním poškozením a zatížením pro končetinu.

Jaké výhody přináší nemocnému endoskopický odběr cévy?

Tahle nová metoda ve výsledku méně poškozuje tkáně a svaly a proto může snížit operační zátěž nemocného, snižuje výskyt infekce a poruch hojení rány. Jinými slovi:

• měli by jste pozorovat menší bolestivost rány
  • lepší kosmetický efekt
  • budete se moct lépe koncentrovat na vaši kardiologickou rehabilitaci

Ve většině případů je možné úspěšně použít endoskopický přístup, přesto každý pacient je jedinečný a váš chirurgický tým pro vás zvolí ten nejvhodnější postup.

Je důležité si uvědomit, že cílem koronární chirurgie je zvýšit průtok krve v tepnách srdce. Zvýšený průtok krve v koronárních tepnách může:

1. eliminovat nebo snížit výskyt anginy pectoris ( bolest nebo úzkost na hrudi)
  • zlepšit práci srdečného svalu
  • snížit riziko infarktu myokardu